Przydatne Triki w Excelu, Które Usprawnią Twoją Pracę!

Najlepsze triki w Excelu. Odkryj 5 niezwykłych trików w programie Excel, które mogą znacząco usprawnić Twoją pracę. Dowiedz się, jak wykorzystać niestandardowe skróty klawiaturowe, głęboko ukryć arkusze czy szybko znajdować różnice w danych. Poznaj także sposób na zbiorcze wklejanie danych oraz tworzenie dwóch nagłówków w jednej komórce. Zwiększ swoją efektywność w Excelu już dziś!

1. Niestandardowe skróty klawiaturowe

Jeśli często wykorzystujesz określone polecenia w Excelu, takie jak sortowanie danych, warto przenieść je na pasek szybkiego dostępu. Ten pasek znajduje się u góry okna programu i ma bardzo przydatną funkcję – po wciśnięciu klawisza ALT pojawiają się numery dostępnych poleceń. Dzięki temu możesz szybko dodać “Sortowanie od A do Z” jako niestandardowy skrót klawiaturowy (ALT+5), a “Sortowanie od Z do A” jako ALT+6. To znacznie przyspiesza pracę z danymi.

2. Ukrycie arkusza przed nieuprawnionymi

Czasami posiadamy arkusz z ważnymi informacjami, które nie powinny być dostępne dla wszystkich. W Excelu mamy możliwość ukrycia arkusza. Choć standardowa opcja ukrycia jest łatwa do odkrycia, można to zrobić bardziej wyrafinowanym sposobem. Przechodząc do konsoli Visual Basic (ALT+F11) i ustawiając parametr “Visible” na “xlSheetVeryHidden”, sprawiamy, że arkusz jest niewidoczny nawet dla doświadczonych użytkowników.

3. Znajdowanie różnic w wierszach

Zamiast ręcznego porównywania sum wierszy, co może być czasochłonne, warto skorzystać z funkcji znajdowania różnic w wierszach. Po zaznaczeniu danych (F5) i wybraniu “różnic w wierszach”, Excel wyróżnia te pozycje, które różnią się od wartości po stronie lewej. To znacznie ułatwia proces weryfikacji danych.

4. Kopiowanie pozycji ze schowka

Kopiowanie kilku pozycji do oddzielnych komórek może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy mają różną liczbę kolumn. Tu przychodzi z pomocą schowek programu Excel, który umożliwia zbiorcze wklejanie zawartości do wskazanych komórek. To świetne narzędzie do szybkiego przenoszenia danych.

5. Dwa nagłówki w jednej komórce

Po przekształceniu danych w tabelę Excela, czasem konieczne jest zastosowanie podwójnego nagłówka. Choć Excel nie obsługuje tego natively, można to zrobić w komórce. Wystarczy odpowiednio dostosować zawartość komórki, a tabela będzie bardziej czytelna i zrozumiała.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w efektywniejszej pracy z Excel.

Tutaj pobierz plik z tego nagrania:

plik do pobrania

Kurs Excel

Chcesz dobrze nauczyć się Excela ? Nie trać więcej czasu na rzeczy które możesz wykonać jednym kliknięciem. Prawie 10 godzin praktycznej wiedzy, w której przedstawiam najprzydatniejsze możliwości Excela. Wszystkie 72 lekcje wideo oparte są na przykładach podsumowanych w ebooku. Dodatkowo 62 zadania do samodzielnego wykonania.

kurs excel logo

Podobne wpisy